|miercuri, aprilie 24, 2024
  • Follow Us!

CSM Râmnicu Vâlcea a smuls un egal cu lidera Gloria Bistriţa şi rămâne pe locul 2 în clasament

gloria-bistrita-remizat-cu-csm-ramnicu-valcea-scor-final-2-2-foto1381051995

Sâmbătă, CSM Rm. Vâlcea şi Gloria Bistriţa au remizat în Zăvoi, scor 2-2, şi rămân în fruntea clasamentului. Mai pragmatică, Bistriţa a fost la un pas de o victorie nemeritată în Zăvoi, vâlcenii reuşind o egalare nesperată la ultima fază a jocului. Gloria a deschis scorul în minutul 23 prin Ionuţ Hlinca, după un corner care nu anunţa nimic. Hlinca a fost cu un an în urmă la Damila, când antrenor era Erik Lincar, dar fundaşul a prins foarte rar echipa. Centralul Găman (Craiova) nu a dat CSM-ului un penalty clar ca lumina zilei, după un henţ în careu, în finalul reprizei. Adi Popa a egalat pentru vâlceni în minutul 49, apoi gazdele au mai avut câteva ocazii. De marcat, a făcut-o tot Gloria, în minutul 69, prin Feher. În ultimul minut al prelungirilor, Negruţ a adus o egalare mai mult decât meritată. „Din ce am vazut eu de la nivelul bancii tehnice, sunt multumit de jocul echipei mele si nemultumit de rezultat. Astept sa vad si meciul pe video, dar eu asta am simtit astazi. Am dominat jocul de la un capat la altul, chiar daca am primit doua goluri pe doua greseli. Se intampla in fotbal, mai ales atunci cand ataci mereu. Mi-am felicitat baietii in vestiar. Este un punct important, dar nu ma bucur pentru el pentru ca as fi vrut trei. Orice punct castigat, ca e acasa sau in deplasare, este foarte important. Gloria este o echipa care nu prea primea gol, iar noi am reusit azi sa marcam doua. Daca aveam putin noroc luam toate punctele. A fost cel mai bun joc oficial al nostru de cand a inceput campionatul. Gandul meu e deja la meciul cu Universitatea. Nu vreau sa comentez nimic legat de arbitraj. Am protestat civilizat la meciul de Cupa cu Universitatea, aratand arbitrului ca a fost hent, fara injurii sau alte manifestari nesportive, iar pentru acest lucru am stat doua etape in tribuna si am luat si o amenda. La faza din finalul primei reprize pot spune ca a fost volei pe plaja. Mai clar de atat nu se putea. Asta e viata, asta e fotbalul cu bune si cu rele. Se pot face multe speculatii despre arbitraj, dar nu e cazul. A fost o greseala mare astazi la acea faza, dar e omeneasca. Nu intru in discutii legate de arbitraj sau delegari. Asta o puteti comenta voi, presa. Fiecare antrenor isi doreste sa aiba in lot jucatorii cei mai buni. S-a incheiat perioada de transferari, pana in iarna mergem cu ce avem. Am incredere in fiecare component al lotului. Atacantii nu au fost in forma maxima in acest debut de campionat, dar veti vedea, ca usor usor, vor ajunge si ei la un randament optim. Ma bucur astazi pentru Sergiu Negrut, care a intrat cu gol dupa cateva saptamani de pauza. Sunt fericit si pentru Monel Carstoiu, care vine dupa o perioada de accidentare, si ati vazut ce determinat si conectat la joc a fost pe toata durata partidei. Echipa este foarte bine pregatita fizic. Eu stiu ce pregatire am facut cu ei. Am avut astazi mai multe lovituri libere. Avem in echipa mai multi executanti buni, dar intr-un meci oficial, cand esti presat de timp sau de rezultat, trebuie sa fi concentrat, sa nu ai emotii cand bati. E diferit de ceea ce executi la antrenamente. In ultimele clipe ale meciului trebuie sa ai sange rece. Zidul face intotdeauna un pas in fata, trebuie tinut cont ca jucatorii din zid sar in sus. Sunt aproape doi metri, iar tu trebuie sa ridici balonul peste si, cel mai important, este sa prinzi cadrul portii. Lucrurile acestea noi le exersam la antrenamente, ii invat cum se bate o lovitura libera, dar in meci e altceva. Îmi pare rau ca nu-l putem avea apt pe Iosif Melcea. Era unul dintre jucatorii de care am fost cel mai multumit in perioada de pregatiri. Din pacate asta e soarta fotbalistului. La Motru, in amicalul disputat in vara, ma pregateam sa-l schimb. Eram cu Samson la marginea terenului. A fost o chestiune de secunde. O faza la care i-a fost prins piciorul intr-o forfecare si s-a accidentat. Ceasul rau. Tin legatura cu el mereu. Vorbim la telefon. Il incurajez si sper sa-l avem apt in primavara. Acelasi lucru a patit si Rares Cucui sau acest copil de mare perspectiva, Ovidiu Mihai. Sper sa nu mai avem alte accidentari si toti cei care fac parte din lot sa fie sanatosi. M-am gandit astazi la Catalin Hildan. E o zi trista pentru mine si pentru toti dinamovistii. Ma intristeaza de fiecare data aceasta comemorare pentru ca l-am cunoscut pe Catalin, ii stiu familia si stiu ce durere mare este”, a declarat Claudiu Niculescu, antrenorul CSM, la conferinţa de presă de după joc. „Meritam sa castigam cele trei puncte. Am pierdut in ultima secunda a meciului pe o neatentie. Am avut un inceput de a doua repriza mai putin bun, dar apoi am echilibrat jocul. Trebuia sa castigam. Nu comentez arbitrajul sau delegarile. Nu am fazut faza de penalty. Nu stiu daca a fost sau nu, sau daca vorbim de intentie sau neintentie. Seria este una echilibrata. Toate echipele sunt bune si pot incurca pe oricine. Oricare dintre ele poate intra in play-off. Bistrita a jucat multi ani in Liga 1 si are conditii pentru a intra si ramane in Liga 1”, a declarat la conferinţa de presă Cristi Coroian, antrenorul Gloriei Bistriţa.