|joi, martie 28, 2024
  • Follow Us!

Ce şanse de calificare mai are Oltchim?

Ca să salveze un sezon în care are drept obiectiv cucerirea trofeului, Oltchim trebuie să câştige toate meciurile rămase de disputat. Oltchim nu-şi revine. A început 2013 dezastruos! Înfrângerea de pe teren propriu cu FTC Budapesta, 22-23, a fost urmată de o alta, la Ljubljana, 24-28 cu Krim! Jocul vâlcencelor a fost ceva mai bun decât cel din prima etapă, dorinţa de victorie şi-a făcut simţită prezenţa, dar greşelile neforţate, pasele la adversar, în picioarele coechipierelor, în aut, au abundat din nou la Bulatovici şi compania. Vâlcencele nu-şi explică nici ele jocul sub aşteptări. Nu-şi dau seama ce s-a întâmplat în pauza competiţională. “Anul trecut jucam handbal, ne simţeam între noi şi cu ochii închişi, iar acum parcă nu mai putem sta în picioare. E ceva de necrezut”, spun jucătoarele. De vină pare a fi şi pregătirea fizică spartană impusă de antrenorul danez, care “le-a încărcat” prea tare pe handbaliste în pauza de iarnă. “Fetele se plâng de dureri la genunchi, de probleme musculare. Și mai e o cauză. Cred că danezul nu a ţinut cu tot dinadinsul ca jucătoarele să fie în formă acum, ci în partea a doua a competiţiei”, a declarat un oficial al Oltchimului. Chiar dacă sunt neplătite de două luni, handbalistele de la Vâlcea nu s-au plâns niciodată de situaţia financiară. “Nu ne gândim la bani. Nu asta e vina că nu jucăm noi”, au declarat vâlcencele. Singura şansă pentru Oltchim de a se califica în semifinale rămâne un parcurs fără greşeală în cele patru etape rămase de disputat. Oltchim a întâlnit sâmbătă, la Rm. Vâlcea, pe Zvezda Zvenigorod, echipa rusă care joacă şi ea ultima şansă în România, după ce a pierdut ambele întîlniri. Apoi, Oltchim va avea nevoie de un succes în Rusia, victorie cu Krim la Vâlcea şi ar urma meciul decisiv, în Ungaria! Oltchim ar mai putea prinde chiar şi primul loc în grupă, dacă vor învinge pe Krim la mai mult de patru goluri şi pe FTC la mai mult de un gol!