|vineri, martie 29, 2024
  • Follow Us!

CSM Râmnicu Vâlcea este în continuare în derivă: din patru amicale nu a câştigat nici unul

CSM Râmnicu Vâlcea a pierdut marţi testul disputat în Capitală, scor 1-3 cu liderul Seriei C3, ACS Berceni. În prima repriză, camerunezul Nkongue a irosit două situaţii mari de gol pentru vâlceni. După pauză, în numai 10 minute, trupa lui Tudor a încasat trei goluri. Astfel, în minutul 60, Pătraşcu a deschis scorul, Sandu a majorat avantajul ilfovenilor (63), iar Creţu (70) a făcut scor de forfait. Spre finalul jocului, vâlcenii au reuşit să înscrie golul de onoare prin Pârvu. Astfel, alb-albaştrii rămân fără nici o victorie în testele disputate în această iarnă, semn că vor avea o primăvară dificilă. În data de 18 februarie, într-un joc amical disputat la Buftea, liderul din Seria B1, Sportul Studenţesc a remizat cu CSM Râmnicu Vâlcea, scor 1-1. Studenţii au deschis scorul în minutul 82 prin Valentin Lazăr, vâlcenii egalând în minutul 88 prin Nicolae, care a transformat un penalty. “La momentul acesta, sunt mulţumit de toţi jucătorii. Este drept că ne-ar mai trebui întăriri, dar cred că acesta va rămâne lotul final”, a spus tehnicianul Laurenţiu Tudor. La CSM a apărut un nou fundaş central venit să dea probe, Albert de la Jiul Petroşani, care, după evoluţia din 18 februarie, are şanse să rămână în lot. Testat în amicalul trecut, mijlocaşul de bandă stângă, Iakab a rămas în cantonamentul CSM-ului, dar nu a jucat azi, fiind accidentat. De partea cealaltă, bucureştenii vor juca următorul amical împotriva celor de la Viitorul Domneşti. În schimb, în data de 15 februarie, CSM Rm. Vâlcea a remizat la Izvorani, 2-2 cu echipa de Liga a III-a, FC Voluntari. Vâlcenii au deschis scorul prin C. Stoica, dar bucureştenii au întors rezultatul după un autogol al lui Muşuroia şi un penalty comis de Traore şi transformat de Todoran. Golul egalizator pentru vâlceni a fost reuşit de Surugiu. De remarcat că la CSM au venit încă doi jucători în probe, fundaşul central Muşuroia (Săgeata) şi fundaşul stânga Iakab (CSM Rm. Sărat). În 14 februarie, CSM Râmnicu Vâlcea a pierdut primul test din cantonamentul de la Snagov, 0-1 cu Chindia Târgovişte, într-un meci disputat pe Complexul Olimpic de la Izvorani. Unicul gol al meciului a fost marcat de Bogdan Gavrilă în minutul 78. La dâmboviţeni a evoluat şi Văduva, jucător care a părăsit CSM-ul în această iarnă, liber de contract, dar şi alţi doi ex-vâlceni din perioada bună a clubului, Dobre şi Perianu. Jocul a fost echilibrat, ambele echipe ratând mai multe ocazii. “Eu sunt mulţumit, ne-am creat ocazii mari prin Stoica şi Vasile, dar nu le-am fructificat. A fost un test bun” a spus antrenorul Laurenţiu Tudor. Pe 21 februarie, CSM va disputa ultimul test din cadrul cantonamentului de la Snagov, cu Metaloglobus.