|miercuri, mai 31, 2023
  • Follow Us!

Transportatorii rutieri cer urgentarea lucrărilor de reabilitare a DN7 

transport tir

Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) solicită urgentarea lucrărilor de reabilitare a DN7 prin asigurarea unui front de lucru continuu, pentru rezolvarea rapidă a problemelor care au condus la închiderea traficului pentru vehiculele comerciale pe DN7 între localitățile Pitești şi Râmnicu Vâlcea, „sector de drum deosebit de important pentru economia naţională”, parte a Coridorului IV de Transport Pan-European.
În acest sens, UNTRR cere ca munca la tronsonul rutier să fie realizată în minimum 2 schimburi în timpul săptămânii, precum şi la sfârşitul ei, amintind că, în prezent, se lucrează numai 8 ore/zi şi deloc în week-end, potrivit unui comunicat trimis astăzi redacţiei.
Uniunea solicită autorităţilor să prezinte perioada de la care se aplică această restricție până la data anunțată de finalizare – cu ocolire indicată, pentru a ajuta clienții şi transportatorii să lucreze.
„Solicităm stabilirea unui termen pentru finalizarea lucrărilor de reabilitare pe acest sector de drum european, termen care să fie respectat de autorităţile române şi pe care asociaţia noastră să îl poată comunica transportatorilor români şi străini, pentru ca aceştia să poată justifica clienţilor lor costurile suplimentare generate de actuala restricţie şi timpul pierdut pe variantele ocolitoare. Ne exprimăm regretul că atât Ministerul Transporturilor, cât şi Ministerul Economiei din România şi-au declinat competenţa faţă de problemele generate de această restricţie, care le-au fost semnalate de asociaţia noastră, având în vedere că acestea afectează atât sectorul de transport rutier, cât şi celelalte sectoare ale economiei naţionale servite de acesta”, se mai arată în comunicat.

 

Leave a Response