|sâmbătă, mai 18, 2024
  • Follow Us!

„Municipalii” s-au chinuit pentru victoria cu „lanterna roşie”, Miunerul Motru

pirvulescu

Gruparea antrenată de Claudiu Niculoescu, CS Municipal, a suferit din nou în joc şi a câştigat, cu noroc, pe teren propriu, disputa din ultima etapă a turului cu „lanterna roşie” a seriei B2, Minerul Motru. „Municipalii” au fost apatici în joc, au atacat haotic şi au „impresionat” prin modul în care au înţeles să preseze un adversar care a venit la Vâlcea să scoată un rezultat bun.

Victorie decisă de doi fundaşi

Marea ocazie a lui Arnăutu, din minutul 17 avea să anunţe momentul în care vâlcenii au deschis scorul, în minutul 44. Cataramă a centrat de pe dreapta şi Deaconescu a reluat spre poarta oaspeţilor, mingea a lovit transversala şi a căzut dincolo de linia porţii. La 10 minute de la reluare, oaspeţii egalează: a fost un corner de pe dreapta şi Trifu a înscris cu capul printr-o „pădure” de jucători vâlceni. Jucând în continuare apatici, „municipalii” au reuşit, pe final, să pună presiune pe echipa adversă. În minutul 89 a venit şi golul victoriei gazdelor, marcat, tot cu capul, de cel mai bun jucător al gazdelor, fundaşul Cătălin Pârvulescu (foto). A fost, în final, 2-1 pentru formaţia vâlceană, care strânge 18 puncte şi termină turul pe locul 4, la 6 puncte în spatele liderului, CS Universitatea Craiova, şi la două puncte de ocupanta locului 2, Gloria Bistriţa.