|sâmbătă, februarie 24, 2024
 • Follow Us!

Pedeliștii doresc să fie organizate alegeri la Primăria Râmnicului pe 25 mai 

Audiente-Cosmin-Constantinescu

 COMUNICAT DE PRESĂ

            Aşteptăm cu toţii Hotărârea Guvernului prin care se stabileşte data alegerilor locale la Rm. Vâlcea. Ea tot întârzie să apară pentru că cei de la centru ştiu din sondajele de opinie efectuate în ultimul timp, că vâlcenii nu se lasă păcăliţi şi a doua oară, acţionând inteligent după vechiul principiu care spune că dacă m-ai minţit o dată, ruşine să îţi fie, dacă m-ai minţit şi a doua oară, ruşine să-mi fie mie că ţi-am permis! Dacă guvernanţii nu ar mai decide doar politic şi ar asculta măcar în al doisprezecelea ceas ce îşi doresc cu adevărat oamenii, ar afla că vâlcenilor le-a mai rămas doar demnitatea. Economia locală este pe butuci, avem aproape cel mai mare procent de şomeri din ţară, tinerii pleacă de acasă părăsindu-şi familiile pentru un trai mai bun în oraşele vecine sau peste hotare, curăţenia care era literă de lege a ajuns o amintire în mai puţin de doi ani, proiectele cu fonduri europene sunt în pericol de a-şi pierde finanţarea, iar cinstea adesea pomenită de cei care au caştigat în 2012 prin minciună alegerile, este acum demascată de cei care au dat semnalul însănătoşirii statului nostru şi anume justiţia.

Chiar nu mai avem dreptul de a-l alege pe cel care trebuie să ne reprezinte, chiar trebuie să acceptăm că o alianţă atotputernică în Consiliul Local decide în locul nostru cine e mai potrivit să gestioneze bugetul oraşului nostru? Mai potrivit pentru cine, pentru politicieni sau pentru cetăţeni? La această întrebare trebuie să ne lămurească cei care deţin frâiele destinelor noastre şi să ne spună franc, de ce nu doresc să organizeze alegeri pe 25 mai, concomitent cu cele Europarlamentare. Avem prea mulţi bani iar aspectul economic nu contează deloc pentru domniile lor? Mai e nevoie să mărească iar taxele şi impozitele pentru ca cetăţenii să-şi păstreze măcar speranţa că oraşul nostru nu se va transforma în totalitate într-o localitate pustiită şi umilită?

25 mai poate fi data unui nou început, avem nevoie să ne stabilim singuri destinul, măcar atât ne-a mai rămas…

 Cosmin Constantinescu,   Consilier Local PDL

 

2 Responses to Pedeliștii doresc să fie organizate alegeri la Primăria Râmnicului pe 25 mai

 1. daniel

  FOARTE BINE,TREBUIE SA LUAM CU TOTII ATITUDINE SI SA NE ALEGEM PRIMARUL!

   
 2. Simona

  Gata cu USL-ul,nu mai pupa ei la Primarie…PSD=PNL=0

   

Leave a Response