Ovidiu Popa, deputat PSD: România, cel mai semnificativ avans al economiei din UE, în trimestrul doi
![ovidiu-popa-300x200](http://ziaruldevalcea.com/wp-content/uploads/2018/05/ovidiu-popa-300x200.jpg)
![](http://www.ramnicuvalceaweek.ro/wp-content/uploads/2018/08/crestere-economica-300x200.jpg)
Atât în Uniunea Europeană cât şi în zona euro, Produsul Intern Brut a înregistrat un avans de 0,4% în trimestrul doi din 2018, comparativ cu precedentele trei luni.
În rândul statelor membre, cel mai semnificativ avans trimestrial s-a înregistrat în perioada aprilie-iunie 2018 în România (1,4%), Slovacia şi Suedia (ambele cu 1%), Polonia, Lituania şi Ungaria (toate cu 0,9%).
În ritm anual, trimestrul doi din 2018 comparativ cu perioada similară a anului trecut, Produsul Intern Brut a crescut cu 2,2% în UE şi în zona euro. În acest caz, România se situează printre statele cu cel mai puternic ritm de creştere, cu un avans de 4,2%, fiind devansată de Polonia (5%) şi Ungaria (4,4%) – precizeaza parlamentarul Ovidiu Popa.
Conform datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS), economia României a crescut cu 1,4% în trimestrul doi din 2018, faţă de precedentele trei luni. În ritm anual, PIB-ul României a înregistrat un avans de 4,1% pe serie brută şi 4,2% pe serie ajustată sezonier, în perioada aprilie-iunie 2018.